Šungit - "Kámen zdraví"
Přírodní černý kámen ŠUNGIT lze díky jeho neobyčejným vlastnostem doslova nazývat "lékem 21. století". Naše organizace nakupuje vysoce kvalitní šungit s více jak 65%-98% uhlíku v hornině, a to od výhradního dovozce pro ČR, který odebírá šungit přímo z republiky Karélia v Rusku z oblasti Medvežegorského rajonu. Nabízíme jak samotný kámen ve formě drti v různých gramážích, tak i výrobky z šungitu – šungitové mýdlo.
Původ a historie
Šungit je dvě miliardy stará polyminerální uhlíková hornina, která má neobyčejné složení, strukturu a široké spektrum použití. Na světě je jediné naleziště této horniny, a to na severu Ruska v oblasti Karélie poblíž malé osady jménem Shunga. Odtud také pochází název tohoto tajuplného kamene- "šungit". Za starých časů si byli místní obyvatelé vědomi neuvěřitelné moci a léčivých schopností šungitu.
Šungit byl velmi ceněn za dob vlády ruského cara Petra I., který trpěl ledvinovými kameny, avitaminózou a poruchami trávicího ústrojí. Vyzkoušel na sobě sílu tohoto "břidličného kamene". V roce 1719 byly na příkaz Petra I. na místě léčivého pramene postaveny první lázně v Rusku. Dnes se v oblasti Karélie nacházejí šungitové lázně, ve kterých se léčí hlavně děti.
Původ šungitu je dosud záhadný a jeho využití je velmi pestré. Sovětský vědec Semjon Cipurskij zkoumal vzorky šungitu. Výsledky bádání ohromily celý svět, neboť v karelském šungitu byly objeveny fullereny, což je označení pro chemické uspořádání šestičlenných kruhů atomů připomínajících fotbalový míč. Fullereny se v lidském těle chovají jako nejsilnější a nejvíce dlouhodobě působící antioxidant a jako výborný prostředek v boji s volnými radikály. Fullereny mohou zpomalit růst nádorových buněk a zpomalit aktivitu viru AIDS. Díky těmto vlastnostem vkládá dnešní lékařství do fullerenů velké naděje.
Objevení fullerenu byl skutečný průlom v oblasti nanotechnologií. V roce 1996 byla skupince vědců, kteří fullereny objevili a studovali, udělena Nobelova cena za chemii.
Od diamantu a grafitu se šungit odlišuje jen strukturou. Na severozápadě Ruska se tak v přírodních podmínkách nachází látka, která se obtížně získává ve vědeckých centrech. Jak se fullereny v šungitu vytvořily, to dosud nikdo nedokáže objasnit. Díky jejich vysoké koncentraci se připouští teorie kosmického původu, protože podobné mimozemské fullereny byly nalezeny také v meteoritech.
Šungit obsahuje téměř všechny prvky periodické soustavy.
Experimentální údaje ze současné doby dokazují, že šungit poskytuje bezpečnou a velmi účinnou ochranu proti škodlivému záření geopatogenních zón a proti elektromagnetickému záření vysílaném televizory, počítači, mikrovlnnými troubami, ledničkami a mobilními telefony.
Použití
- Velmi dobře čistí a dezinfikuje vodu a zbavuje ji všech organických látek, které jsou pro živé organismy nevhodné. Je to přímo přírodní čistička vody pro 21. století.
- Pomáhá chránit proti škodlivému působení geopatogenních zón a elektrosmogu (záření mobilních telefonů, TV, mikrovlnných trub, ledniček apod.).
- Je velmi prospěšný pro harmonizaci prostředí a využívá se pro zlepšení mikroklimatu.
- Dodává energii, vitalitu a sílu.
- Působí jako přírodní antioxidant - regeneruje organismus a zvyšuje jeho imunitu. Je nápomocen při různých alergických onemocněních.
- Pomáhá tělu při zmírnění bolestí zad, hlavy, revmatismu, nervových poruchách, onemocnění dýchacího systému, nedostatečné sexuální aktivitě a spánkových poruchách. Pomáhá i s regulací krevního tlaku a zajišťuje klidný spánek.
- Je to výborný pomocník při relaxaci a meditaci. Napomáhá navodit klid a vyrovnanost člověka a pozitivně působí proti stresu a nervozitě.
- Je vhodný jako hnojivo pro obohacení půdy (doplní půdu o vhodné mikroprvky).
- Doporučuje se pro preventivní i léčebné doplnění pitného režimu lidí i zvířat.
Šungit a čištění vody
Šungit má schopnost dezinfikovat a čistit vodu téměř od všech organických sloučenin, kovů, bakterií a škodlivých mikroorganismů. Voda z Oněžského jezera v Rusku může být použita jako pitná bez předchozího čištění. To je výsledek tisícileté interakce se šungitem.
Vědecké studie prokázaly, že voda čištěná šungitem je naprosto netoxická a může být používána bez předchozího varu. Voda má silné antibakteriální schopnosti. Během experimentu byla voda znečištěná streptokoky skuliny A a D. Experiment ukázal, že pouze po půl hodině se v šungitové vodě koncentrace streptokoku skupiny D snižuje o faktor 100 a skupiny A do faktoru 900! Šungit čistí vodu od různých sloučenin chloru, dusičnanů, mědi, hořčíku, koloidního železa z vodovodních potrubí, pesticidů, dioxinů, fenolů. Vyčistí vizuálně špinavou vodu a eliminuje kyselou chuť. Šungit dokonce obohacuje vodu o prospěšné makro a mikroprvky. Díky vysokému obsahu fullerenů harmonizuje celý systém tak, že mu pomáhá, aby se navrátil do rovnováhy.
Šungitová voda pro vnitřní užití (pití) je vhodným doplňkem a pomáhá při:
- problémech se zažíváním, jako je kolika, žlučníkové a žaludeční onemocnění, jaterní a ledvinové poruchy
- běžné onemocnění dýchacích cest a bolesti v krku (vhodná jako kloktadlo či pro proplach nosu)
- alergie - pomáhá snížit hladinu histaminu v těle při alergické reakci (2-3 sklenice vypít denně)
- pomáhá při onemocněních jako je anémie, astma, cukrovka, artritida, revmatismus, kardiovaskulární onemocnění, chronický únavový syndrom, poruchy imunity, a další...
- přináší úlevu od bolestí, zejména pohybového aparátu, ale i bolestí hlavy
- pomáhá efektivně odstraňovat kocovinu
- pro domácí zvířata - pomáhá zvýšit vitalitu našich mazlíčků, ale i hospodářských zvířat
Pro prevenci a jako podporu při léčení je vhodné vypít během dne 2-3 sklenice (250 ml) šungitové vody po dobu 5-10 dní a pak si dát pauzu 5-10 dní. Poté opět pokračovat s určitými přestávkami.
Šungitová voda a její využití pro zevní aplikaci (obklady a potírání):
- revitalizuje a obnovuje pleť a vlasy
- pomáhá při špatně se hojících ranách a řezných poraněních
- urychluje hojení při popáleninách a proleženinách
- regenerační a hojící účinky šungitové vody byly zaznamenány u atopického ekzému, lupénky, různých vředů, akné a i furunkly
- přináší vitalitu rostlinám pravidelnou zálivkou
Příprava šungitové vody
Šungitové kameny důkladně opláchněte (bez použití mýdel a jiných čisticích prostředků) pod tekoucí vodou (voda, která zůstane po proplachu, je vhodná na zalití rostlin). Šungitové kameny dejte do skleněné nebo kameninové nádoby a zalijte studenou vodou v tomto poměru: 80 - 100 g šungitu na 1 litr vody. Po 30 minutách začne voda vykazovat antibakteriální aktivitu. Vodu nechte odstát po dobu 2 - 3 dní až do zmizení jejího zakalení. Vodu dle potřeby průběžně dolévejte. Po 48 hodinách bude voda opět biologicky aktivní a je tak připravena pro vnitřní a vnější použití.
Čistička vody pomocí šungitu
Využití šungitu pro čištění vody ve studních - je třeba mít k dispozici větší množství šungitové drti (25 - 30 kg drti). Ideální je tuto drť nasypat do propustného koše nebo pytle a umístit na dno studny. Výměna je vhodná po cca 6 měsících.
Šungit může být použit jako filtr pro čištění vody.
Ideálně se hodí pro zakládání jezírek a nádrží. Stojatá voda v těchto jezírkách se nekalí a je stále čištěna a dezinfikována šungitem.
Je vhodný například i pro čištění vody v zahradních bazénech.
Šungit v péči o tělo
Šungitový prášek můžete přimíchat do hojivých mastí a zábalů, které si vyrobíte i doma. Jeho výživné a čistící účinky na pokožku jsou známé již po staletí a dnešní výrobci kosmetických přípravků se o tento minerál velmi zajímají. Zábaly se šungitovým práškem zklidňují a vyživují pokožku našeho těla. Snižuje se podráždění a alergická reakce pleti, dochází k dezinfekci pokožky, předchází se zánětu, zlepší se krevní oběh a stimuluje se regenerace buněk.
Šungitová pasta: cca 3 polévkové lžíce vody dobře smíchejte se 2 lžícemi šungitového prášku a vzniklou pastu nanášejte na pokožku. Nechte zábal působit cca 30 min a pak teplou vodou a mýdlem omyjte.
Šungitový krém/mast: cca 1 lžíce másla (bambucké, kakaové, apod.) nebo Ghí-Ghee (přečištěné máslo dle indické ajurvédy) a nebo také jakýkoliv základní kosmetický olej smícháte s 1/2 lžíce šungitového prášku. Vzniklý krém či mast nanášejte na pokožku.
Pozn.: Se šungitovým práškem zacházejte velmi opatrně, abyste si neznečistili prostor.
Použití šungitu při péči o rostliny
Šungit v podobě drti nebo jemného prášku je možné přimíchat přímo do zeminy, kde poslouží jako přírodní hnojivo. Podporuje se zdravý růst, vývoj a odolnost rostlin proti chorobám a škůdcům. Šungit obohacuje půdu o prvky jako je draslík, kobalt, fosfor, nikl, vanad, zinek, vápník a hořčík (400 - 500 g šungitové drti či prášku na 1m2 půdy, popř. při sázení pokojových rostlin 100 g šungitové drti či prášku na 1 kg substrátu).
Šungitová voda je velmi vhodná pro zálivku nejen řezaných rostlin, ale i celé zahrady či pokojových rostlin. Zvyšuje se i kvalita při klíčení různých semen.
Jak se starat o kameny šungitu?
Šungitové kameny potřebují pravidelnou péči a očistu. Jednou měsíčně kameny propláchněte pod tekoucí vodou, aby se z nich odstranil povlak, který se na nich vytvořil, a dejte je nabít na sluníčko na několik hodin. Kameny je vhodné po půl roce používání vyměnit za nové a použité vrátit zpět matičce Zemi.
Šungit ELLITE
Elitní šungit je velmi vzácnou formouminerálu ( minerální rarita ) vzniklého metamofózou s výrazným kovovým leskem, antracitovou barvou s extrémně vysokým obsahem fullerenů (antioxidační účinky-viz. info výše), který je ručně těžený obtížný na zpracování ( je křehký ) a používá se: k přípravě šungitové vody ( 20g na 1 vody ).
Obsah uhlíku v šungitu Ellite je 80-98%.